Open Studios Notts 2022 Listings

Below is a summary listing of all the open studio events for 2022 – for more details, click on the area headings:

NORTH NOTTS

OSNotts 2022 - North Notts Artists

  • Misson
    • 1. Judy Stevenson (CERAMICS): 18-19 June, 11-5
  • Styrrup
    • 2. Dovecot Gallery with Artempo (SCULPTURE, DRAWINGS, PAINTINGS & PRINTS): 25-26 June, 10-4
  • Scrooby
    • 3. Ann Robbins (CERAMICS): 18-19 & 25-26 June, 11-4
    • 4. Penny Cawley (OIL PAINTING): 18-19 & 25-26 June, 11-5
  • Everton
    • 5. Joy Gibbs Price Ceramics (CERAMICS): 18-19 June, 10-4
  • Mattersey
    • 6. Chris Campbell (SCULPTURE, PRINTMAKING, METAL CASTING): 25 June, 10-5
  • Retford
    • 7. Retford Arts Hub Studios (TEXTILES, PRINTS, FINE ART & BOOKBINDING – Cath Ray, Annie Turner, Paul Straker, Andy Hill, Christine Howard, Bev Ramsbotham & Tracey Page): Sats 11 & 18 June, 10-4
  • Laneham
    • 8. Griffin & Sinclair Furniture (BESPOKE WOODEN FURNITURE): 11-12 June, 10-4
  • Welbeck
    • 9. HARLEY STUDIO ARTISTS: 11-12 June, 10-4
      • Jane Withers & Michael Hanmer (TEXTILES)
      • Louise Asher – Hope & Elvis (MIXED MEDIA TEXTILES & WORKSHOP FACILITATOR)
      • Michelle Reader (SCULPTURE FROM RECYCLED MATERIALS)
      • Phil Neal (SCULPTURE)
      • Free Natives (BOTANICALLY DYED CLOTHING)
      • Steve Handley (MIXED MEDIA)
  • Thoresby
    • 10. Shine Festival of Fine Art & Craft at Thoresby Park (CERAMICS, FINE ART, JEWELLERY MAKING, LAND ART, PHOTOGRAPHY, PRINTMAKING, SCULPTURE, TEXTILE CRAFTS, WREATH MAKING … with: Ben Anthoney, Dawn Idalia, Frances Alexandra, Helen Butler, James Brunt, Martyn Pate, Nicola Barlow, Terence Lane, Tracy Bramley, & others): 1-26 June (Weds – Sun each week), 10-3 (some workshops continuing after 3pm).

EAST NOTTS

OSNotts 2022 - East Notts Artists

  • North Clifton
    • 11. Clare Watson (WATERCOLOUR): 17-26 June, 10-5
    • 12. Diane Sanders (WATERCOLOUR): 17-20 June, 10-5
  • Collingham
    • 13. Maxwell Neale (OILS, ACRYLICS WATERCOLOUR, PASTEL, CHARCOAL & GRAPHITE (PENCIL): 11-12, 18-19 & 25-26 June, 10-5
  • Newark-on-Trent
    • 14. Emma Mayle (GLASS): 18-19 June, 25-26 June, 10- 5
    • 15. Sarah Heelis (Nesbitt) (PAINTINGS IN ACRYLIC & OIL): 11-12 June, 10-7 (or call for appointment)
    • 16. Nikki McKay (OIL PAINTING & SCULPTURE): 11-12 June, 10-5
  • UPTON STUDIOS
    • 17. Susan Isaac & Guests: 11-12 June, 11-5
      • Susan Isaac (PAINTING & SCULPTURE)
      • Elsa Rickett-Trueman (ACRYLIC PAINTING)
      • Mark Greene (WOODWORK)
    • 18. Susan Morton (CERAMICS): 11-19 June, 10-5
    • 19. Jude Rawson (OIL, ACRYLIC & WATERCOLOUR PAINTINGS): 11-12 June, 11-5
  • Southwell
    • 20. Ann Leech (ACRYLIC, MIXED MEDIA, PRINTMAKING): 11-12 June, 10-4
  • Lowdham
    • 21. Sue Bulmer (PAINT, MIXED MEDIA, CERAMICS): 11-12 June, 10-5
    • 22. Janet Gilbert & Guest: 11-12 June, 11-5
      • Janet Gilbert (TEXTILES & MIXED MEDIA)
      • Jo Cox (PAINTING PRINTMAKING MIXED MEDIA)
  • Gunthorpe Lock
    • 23. Adam Ogelsby (CONTINUOUS LINE DRAWING): 11-12 June, 10-5

Patchings FestivalCENTRAL NOTTS

  • Calverton
    • 24. PATCHINGS 2022 –
      FESTIVAL OF ART, CRAFT & DESIGN:

      14-17 July, 10-5

WEST NOTTS

OSNotts 2022 - West Notts Artists

  • Mansfield
    • 25. Clare Taylor (CERAMICS &TEXTILES): 25-26 June, 10-4
    • 26. Martha Henton (Hilda & Clarice) (FASHION & INTERIOR ACCESSORIES): 25-26 June, 10-5
  • HIDDEN VALLEYS ARTS TRAIL
    • Underwood
      • 27. John Lacey (ARTWORKS FROM UPCYCLED & RECLAIMED MATERIALS): 18-19 June, 10-5
    • Brinsley
      • 28. Jackie Ward & Guests (TreeHuggery, Emma Culling Fine Art, Dawn Turner Designs,  Antonia Dennis Fine Art): 18-19 June, 10-5
      • 29. Pamela Wardle & Guest: 18-19 June, 10-5
        • Pamela Wardle (WATERCOLOUR, ACRYLIC & MIXED MEDIA)
        • Gavin Darby (SCULPTURE)

NOTTINGHAM NORTH

Nottingham North

  • Arnold
    • 30. Amarajyoti (ACRYLIC PAINTING/MIXED MEDIA): 11-12 June, 11-4:30
  • Mapperley
    • 31. Sarah Sewell & Guest: 25-26 June, 10-4
      • Sarah Sewell (TEXTILE ART)
      • Dawn Wiser (Dawn Feeney) (SILVER JEWELLERY & COPPER)
  • Sherwood
    • 32. Elaine Williams (MIXED MEDIA): 11-12 June, 10-5
    • 33. SHERWOOD PRINTMAKERS (Alison Macintyre – Printmaker; Andrew Prime – Printmaker; Christina Williams – Artist\Printmaker; Claire Simpson – mixed media artist; Gina Stalley – Ceramicist\Printmaker; Helen Goodman – Mosaic artist\Printmaker; Jeff Case – Printmaker; Lindsay Davies – Sculptor; Louise Case – Soft Sculpture\Printmaker; Sue Coram – Printmaker): 11-12 & 25-26 June, 10-5
    • 34. THE PLACE ACTIVITY CENTRE (PAINTING, LIFE DRAWING, PORTRAITURE, STAINED GLASS & MORE art groups – The Place Art Club, Sofie’s Life Drawing, Sherwood Art Room, Legacy Art, Portrait Practice & Sunday Life Drawing): 25-26 June, 10-5
    • Nottingham North - Hartley Creatives35. HARTLEY CREATIVES: Sat 11 June, 10-5
      • Sophie Robins Mosaics (MOSAIC ART AND JEWELLERY)
      • Ingrid Bee (ORIGINAL ART AND PRINTS)
      • Stevenson & Soames (FURNITURE MAKER, RESTORATION & UPHOLSTERY). Guesting with Stevenson & Soames are:
        • Oksana Holbrook Textile Designer (HOOKED RAG RUGS & WALL HANGINGS)
        • Jeannie Clark (DRAWING PAINTING PRINTMAKING – also at venue 38)
      • THE TEXTILEWORKSHOP (TEXTILE, CREATIVE CLASSES)
      • NOTTINGHAM JEWELLERY SCHOOL (JEWELLERY & SILVER SMITHING)
      • Caroline Le Sueur (ACRYLIC PAINTING)
      • NOTTINGHAM CERAMIC SCHOOL (COURSES IN HANDBUILDING & THROWING)
        • Kit Anderson / FOTO CERAMICA (CERAMICS)
        • Sandy Bywater (CERAMICS)
      • SHERWOOD YOUNG ARTISTS (MIXED MEDIA)
      • Chris Geeson / HANDS ON POTTERY (CERAMICS)
      • Roy McCready (STUDIO PHOTOGRAPHY)

NOTTINGHAM SOUTH

OSNotts 2022 - Nottingham South Artists

  • Wollaton
    • 36. Hilke Kurzke & Guest: 25-26 June, 11-6
      • Hilke Kurzke (BOOK ART, PRINTMAKING, MINIATURES)
      • Clare Morgan (PRINTMAKING)
  • Nottingham (at Nottingham Society of Artists)
    • 37. Alexandra-Camelia Ghimisi (ACRYLIC PAINTING): 8-16 July, 10-8
  • Nottingham (at Peggy’s Skylight)
    • 38. Jeannie Clark (DRAWING PAINTING PRINTMAKING – also at venue 35): 11-26 June
  • Sneinton
    • 39. Surface Gallery Studio Artists  (9 studios on 1st floor – PAINTING, PRINTMAKING, SCULPTURE, MIXED MEDIA, CERAMICS, ILLUSTRATION, INSTALLATION): Saturdays 18 & 25 June, 11-5
    • 40. By Our Hands We Make Our Way (PRINTMAKING, CERAMICS, SCULPTURE, WOODCARVING, ASSEMBLAGE): 11-12, 18-19 & 25-26 June, 10-5
    • 41. JANE MARROWS (TEXTILES): Sun 26 June, 10-4


SOUTH NOTTS

OSNotts 2022 - South Notts Artists

  • West Bridgford
    • 42. LADY BAY ARTS TRAIL (Up to 35 venues with 60 exhibitors): 14-15 May, 11-5
  • Tollerton
    • 43. Katherine Wilson (FUSED GLASS): 18-19 June, 10-5
    • 44. Susan Entwistle (ACRYLIC PAINTING): 18-19 June, 10-5
  • Cotgrave
    • 45. JC Middlebrook (TEXTILES): 25-26 June, 11-5
    • 46. Julie Fowkes (WATERCOLOURS, WET FELT ART & ECO PRINTING): 18-19 & 25-26 June, 10-3
  • Radcliffe-on-Trent
    • 47. Sarah Burton (CERAMICS): 25-26 June, 10-5
  • Bingham
    • 48. Steve Hunt (WOOD, METAL, RECYCLED MATERIALS): 18-19 June, 10-5
  • Virtual Studio only
    • 49. Tina Bettison (PHOTOGRAPHY AND MIXED MEDIA): 18-19 June